петок, 7. август 2020. Вести денес: 82
home Кошарка

Новицки го надмина Мелоун, пред него само Стоктон, Џабар и Периш

Новицки го надмина Мелоун, пред него само Стоктон, Џабар и Периш

Најдобриот европски кошаркар во историјата на НБА, Дирк Новицки, го одигра 1477 натпревар во најсилната лига во светот ноќта помеѓу среда и четврток.

Така, германскиот кошаркар го надмина легендарниот Карл Мелоун, кој сега е петти.

Пред Новицки сега се само Џон Стоктон, Карим Абдул-Џабар и Роберт Периш.

Веќе две децении во НБА, крилото има просек од 21,1 поен, 7,7 скока и 2,5 асистенции.

Коронавирус