четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 58
МЕГА БОМБА

АУДИО: Објавена нова бомба за Заев – „Маме ќе им e*aм на сите што ќе влезат кај мене во коалиција“

home Кошарка

Нов шок во НБА, почина легендарнуит кошаркар на Јута

Нов шок во НБА, почина легендарнуит кошаркар на Јута

Легендарниот тренер на Јута, Џери Слоун почина денеска на 78 годишна возраст како резултат на компликации од Паркинсонова болест и деменција.

НБА тагува, најсилното кошаркарско првенство во светот денеска се збогува со Џери Слоун. Легендарниот тренер на Јута џез почина на 78 годишна возраст како резултат на компликации од Паркинсонова болест и деменција.

Џери Слоун во историјата на НБА ќе биде запишан како тренерот со четвртиот најдобар скор (1223 победи), дури 20 пати играше плеј-оф, 19 со Јута џез (15 последователни настапи) и еднаш со Чикаго булс.

Ќе остане запаметен по генерацијата во која ги предводеше Карл Мелоун и Џон Стоктон во две едно по друго финалиња (1997 и 1998) и епски пресметки со Мајкл Џордан, Фил Џексон и Чикаго булс

И покрај тоа што нема освоено шампионски прстен, тој важеше за еден од најдобрите и најценетите тренери на сите времиња, и во 2009 доби место во „Куќата на славните“.

По 23 години на кормилото на „џезерите“, тој се пензионираше во 2011 но продолжи да дава совети кога и да можеше.

Парламентарни избори 2020