понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Нов договор за „кралот“: Леброн доби 85 милиони долари од Лејкерс

Нов договор за „кралот“: Леброн доби 85 милиони долари од Лејкерс
Oct 6, 2020; Miami, Florida, USA; Los Angeles Lakers forward LeBron James (23) reacts after a play during the first quarter against the Miami Heat in game 4 of the 2020 NBA Finals at AdventHealth Arena. Mandatory Credit: Kim Klement-USA TODAY Sports

Најдобриот играч во НБА лигата, Леброн Џејмс ја продолжи соработката со екипата на Лос Анџелес Лејкерс.

Џејмс и „езерџиите“ си подадоа рака за нов двегодишен договор според кој ѕвездата ќе заработи 85 милиони долари. Со ова Леброн ќе дојде до бројката од 20 сезони во НБА лигата, ама и до севкупна заработка од вкупно 435 милиони долари кога се во прашање потпишаните договор во кариерата.

Искусниот ас во минатата сезона го предводеше Лејкерс до титулата, беше прогласен за МВП во финалето и со тоа испиша нова историја, стана прв играч кој со три различни клубови бил најкорисен играч во завршните битки за пехарот.

Коронавирус