вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 102
home Кошарка

Њујорк Никс од минус 25 до триумф над Бостон Селтикс

Њујорк Никс од минус 25 до триумф над Бостон Селтикс

Кошаркарите на Њујорк Никс пред својата публика изојуваа голема победа над Бостон Селтикс (108-105), во натпревар во кој домаќините направија сензационален пресврт и од негатива од 25 поени успеаја да ги израдуваат своите фанови.

Џеј Берет во „Медисон Сквер Гарден“ го заврши со 13 поени, а предводник на Никси на овој меч беше францускиот ас Еван Фурние со 41 поен и 10 тројки (рекордни за него во НБА кариерата). Во редовите на поразениот тим се истакна Татум со 36 поени.

Екипата на Голден Стејт Вориорс забележа нов пораз и тоа неочекуван од еден од најслабите тимови во Западната конференција. Кошаркарите на Њу Орлеанс Пеликанс со 101-96 го совладаа големиот фаворит и ја запишаа својата 14-та овосезонска победа во елитата.

На останатите натпревари од НБА програмата Мемфис славеше убедлива победа над Детроит (118-88), додека Феникс Санс му нанесе пораз на Лос Анџелес Клиперс (106-89).

Коронавирус