четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Никола Миротиќ е МВП на Евролигата за оваа сезона

Никола Миротиќ е МВП на Евролигата за оваа сезона

Кошаркарот на Барселона Никола Миротиќ е прогласен за најкорисен играч во Евролига пред почетокот на фајнл-фор завршницата во Белград.

Тој оваа сезона има просек од 16,6 поени, со шут за два поени од 65,6 отсто и 45,5 за три, 5,1 скок и 1,2 асистенции.

„За мене е голема чест што тренер како Жељко Обрадовиќ ми ја додели оваа награда. Ова е тимски успех, пред неколку дена Ник Калатес ми рече дека ќе ја добијам оваа награда и да не заборавам да го спомнам. Тој ми го олеснува животот на теренот“, рече Миротиќ.

Коронавирус