четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 89
home Кошарка

Никола Јокиќ најдобар асистент помеѓу центрите во НБА

Никола Јокиќ најдобар асистент помеѓу центрите во НБА

Кошаркарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ стана рекордер меѓу центрите во НБА-лигата по бројот на одиграни натпревари со 10 или повеќе асистенции.

На средбата со Орландо одиграна изутрина, Јокиќ забележа 16 асистенции и имаше голем придонес во триумфот со 119:109.

Јокиќ сега има 81 натпревар со 10 или повеќе асистенции. Дваесет и петгодишниот Србин го надмина легендарниот Вилт Чембрлен во оваа статистичка категорија.

Коронавирус