среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 75
home Кошарка

Никој никогаш повеќе нема да ја носи 13-ката во Работннички

Во чест на легендарниот Буштур.
Никој никогаш повеќе нема да ја носи 13-ката во Работннички

Дресот со бројот 13 кој низ текот на кариерата во Работнички го носеше легендарниот Благоја Георгиевски-Буштур ќе биде повлечен. Ова е еден вид на почит од стрна на најтрофејниот македонски кошаркарски клуб за популарниот Буштур кој пред три дена го загуби животот во сообраќајна несреќа.

Ова го објави на својот фејсбук профил градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ. Општина Центар е главен финансиер на клубот од „Градски парк“.

„Во разговор со играчите, стручниот штаб и фановите одлучивме бројот 13 од дресот на “КК Работнички” да биде повлечен од сите понатамошни натпревари и истиот да биде оставен во салата во Градски Парк во знак на сеќавање на нашата легенда Благоја Георгиевски-Буштур“, стои во објавата на Богдановиќ.

Коронавирус