понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 111
home Кошарка

Неверојатниот Дурент за нова предност на страната на Бруклин

Кошаркарите на Бруклин Нетс повторно се поблиску до полуфинале во Источната конференција на НБА лигата.

Во петтиот натпревар од четвртфиналната серија против Милвоки, тимот од Њујорк забележа тешка победа од 114-108 во главна улога на Кевин Дурент.

Дурант постигна 49 поени, со скор од игра 16-23, а на паркетот мина 48 минути. Тој додаде 17 скока, 10 асистенции, 3 украдени топки и 2 рампи, и само 3 загубени топки.

Покрај Дурант во редовите на Бакси одличен беше и Грин со 27 поени, додека кај поразениот тим се истакна Јанис со 34 поени и 12 скока.

 

Коронавирус