вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 161
home Кошарка

Некои играчи во НБА лигата не сакаат да ја доиграат сезоната поради расизам во САД

Некои играчи во НБА лигата не сакаат да ја доиграат сезоната поради расизам во САД

Некои играчи во НБА лигата не сакаат да ја завршат сезоната поради тешкото опкружување поврзано со расизмот во Соединетите држави. Ваквите информации ги сподели поранешниот играч на НБА лигата Мет Барнс, напиша на Твитер новинарот Јосија Џонсон.

Претходно, бран протести и немири се случија низ градовите на Америка по смртта на Џорџ Флојд предизвикана од полицаец во Минеаполис.

Тековната НБА сезона беше прекината во март поради пандемијата на коронавирус. На 4 јуни, лигата објави дека управниот совет одобрил формат за продолжување на турнирот со 22 екипи за да одиграат по осум натпревари.

Qatar 2022