понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 160
home Кошарка

НБА очекува 5-10 екипи да ја започнат сезоната 2020/21 со гледачи на трибините

НБА очекува 5-10 екипи да ја започнат сезоната 2020/21 со гледачи на трибините

Раководството на најсилната кошаркарска лига во светот – НБА, очекува 5-10 екипи да ја започнат сезоната 2020/21 со одреден број гледачи на трибините.

Тамошните медиуми сè уште немаат конкретни сознанија кои екипи ќе можат да играат домашни натпревари со публиката.

Минатата недела беше објавено дека претставниците на Голден Стејт развиле план за да им помогнат на исполнувањето на протоколите на НБА КОВИД-19 и на натпреварите домаќини со 50% посетеност. Вориорс сакаат да вложат повеќе од 30 милиони долари за да го тестираат секој навивач на трибините со брз тест за коронавирус.

На некои НБА клубови, како што е Торонто, локалните власти им забранија одржување масовни собири. (МИА)

Коронавирус