петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 137
home Кошарка

НБА може да го одложи почетокот на следната сезона за јануари

НБА може да го одложи почетокот на следната сезона за јануари

Раководството на најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, размислува да го премести датумот за почеток на следната сезона до јануари 2021 година, пренесува „ЕСПН“.

Лигата има приоритет на 82 регуларни сезонски натпревари за сезоната 2020/21 и да има што е можно повеќе гледачи.

Првично сезоната е закажана да започне на 1 декември. Сепак, НБА лигата би можела да го премести стартот на првенството за 18 јануари 2021 година, ако тоа придонесе шампионатот да започне со гледачи на трибините.