петок, 29. јули 2022. Вести денес: 128
home Кошарка

НБА: Меч на кариерата за Богдановиќ, 48 поени на Хрватот за нов триумф на Јута

НБА: Меч на кариерата за Богдановиќ, 48 поени на Хрватот за нов триумф на Јута

Хрватскиот кошаркарски репрезентативец Бојан Богдановиќ го одигра најдобриот натпревар во својата НБА кариера, предводејќи го синоќа тимот на Јута до триумф на домашен терен над Денвер со 127:120.

Богдановиќ уфрли 48 поени, реализирајќи притоа осум тројки од 11 обиди, а додаде и осум скокови и две асистенции.

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу петокот и сабота:

Филаделфија – Њу Орлеанс 109 :107

Чикаго – Бостон 121 : 99

Шарлот – Орландо 122:112

Мајами – Минесота 121 :112

Милвоки – Хјустон 141 :133

Далас – Кливленд 110:90

Јута – Денвер 127:120

Феникс – Њујорк 128 :105

Портланд – ЛА Лејкерс 106 :101

Сакраменто – Сан Антонио 104:113.

Коронавирус