петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Кошарка

НБА лигата се огласи по најавите дека ќе формира НБА Европа

НБА лигата се огласи по најавите дека ќе формира НБА Европа

Шпанскиот весник „Марка“ објави дека комесарот на НБА лигата, Адам Силвер му упатил писмо на извршниот директор на Евролигата, Жорди Бартомеу во кое наводно го известил за своите намери.

Денеска портпаролот на НБА лигата, Марк Бас се огласи поради овие написи во „Марка“

– НБА лигата има долгогодишна соработка со ФИБА со цел развој на кошарката низ целиот свет преку иницијативи како што се кошарка без граници и кошаркарската лига на Африка. Исто така со години играме претсезонски натпревари против екипи кои играат во Евролигата. Како дел од нашата постојана соработка со двете заинтересирани страни, неодамна бевме повикани да учествуваме во дискусии за тоа како можеме заедно да работиме на развојот на кошарката во Европа. Се радуваме на идните разговориизјави Бас кој исто така додаде дека комесарот Силвер не упатил никакво писмо до директорот на Евролигата, Бартомеу.