сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 75
home Кошарка

НБА лигата изготви план за продолжување на тренинзите по 8 мај

НБА лигата изготви план за продолжување на тренинзите по 8 мај

Директорите на НБА лигата подготвија план за обнова на тренинзите на играчите по 8 мај. Датумот може да се промени во зависност од состојбата со пандемијата на коронавирус во САД и Канада.

Заедничките активности на тимот ќе останат забранети, а најмногу четири кошаркари ќе имаат дозволена работа во исто време, додека одржуваат физичка дистанца. Тренерите нема да можат да присуствуваат на активности, а на играчите ќе им биде дозволено да тренираат во спортски сали на нивните клубови.

Сезоната во НБА лигата беше прекината на 11 март, откако центарот на Јута, Рудо Гоберт, беше позитивен на тестирањето на коронавирус. Една недела подоцна, раководството на лигата ги затвори базите на клубовите.

Сè уште не е јасно кога и дали ќе продолжи сезоната 2019/20 во најсилната кошаркарска лига на светот.

Коронавирус