четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Кошарка

НБА: Јута се раздели со тренерот Снајдер

НБА: Јута се раздели со тренерот Снајдер

По соработка која траеше осум години НБА-лигашот Јута Џез објави разделба со досегашниот тренер Квин Снајдер.

Телевизијата ЕСПН јави дека одлуката на клупското раководство го затекнала Снајдер, иако тој подоцна понуди кратка изјава со поинаква содржина.

– По осум години заедничка работа очигледно ова мораше да се случи, изјави Снајдер.

Како главни кандидати за негов наследник се споменуваат Џони Брајант, сегашниот помошник тренер на Њујорк и Тери Стотс, поранешниот тренер на Портланд.

Коронавирус