недела, 5. декември 2021. Вести денес: 82
home Кошарка

НБА ја прекина сезоната, Гобер позитивен на коронавирус

НБА ја прекина сезоната, Гобер позитивен на коронавирус

НБА лигата и официјално ја прекина сезоната 2019/20, откако играчот на Јута, Руди Гобер беше позитивен на коронавирусот.

Натпреварот Оклахома – Јута предвиден да се игра ноќеска беше одложен во последен момент по веста за Гобер. Французинот не беше присутен во арената.

Нешто подоцна раководството на најсилната светска кошаркарска лига реши да ја стави сезоната во мирување.

На средбите одиграни ноќеска постигнати се следниве резултати:
Филаделфија – Детроит 124:106
Атланта – Њујорк 131:136 (по продолжение)
Мајами – Шарлот 98:109
Далас – Денвер 113:97.

Коронавирус