четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 39
home Кошарка

НБА ги прогласи најдобрите дефанзивни петорки

НБА ги прогласи најдобрите дефанзивни петорки

НБА лигата објави кои десет играчи се најдоа во најдобрите две одбранбени петорки оваа сезона. Листата ја предводи бекот на Бостон Селтикс Маркус Смарт, а Дрејмонд Грин, од Голден стејт Вориорс, го најде своето место во една од овие петорки, по седми пат во својата десетгодишна кариера.

Смарт доби 99 гласа за место во првата петорка и вкупно 198 поени, пет повеќе од Микел Бриџис од Финикс Санс. Во првите пет им се придружија францускиот центар на Јута Џез, Руди Гобер, суперѕвездата на Милвоки Бакс, Џанис Адетокумбо и Јарен Џексон Јуниор. од Мемфис Гризлис.

Во втората одбранбена петорка е уште еден играч на Бостон, центарот Роберт Вилијамс, како и Бам Адебајо од Мајами Хит, Џру Холидеј од Милвоки Бакс , Матис Тибул од Филаделфија Сеентисиксерс и споменатиот Дрејмонд Грин.

Коронавирус