недела, 16. јануари 2022. Вести денес: 0
home Кошарка

Највисокиот играч на НБА добил мозочен удар додека ги миел рацете

Највисокиот играч на НБА добил мозочен удар додека ги миел рацете

Највисокиот кошаркар на НБА , Сенегалецот Тако Фол ќе почека на својот прв настап за Бостон Селтикс , зашто добил мозочен удар додека миел раце.

Фол (2.26м) ја удрил главата од таванот на бањата во центарот за обука во Бостон, Масачусетс, а два дена подоцна се разболел, па не играше на првиот натпревар од сезоната на Селтикс против Филаделфија 76ерс.

Сенегалецот моментално е под опсервација, а тренерот на Селтикс, Бред Стивенс тврди дека ќе започне набргу да тренира.

„Тако заборави колку е висок и мислам дека ова ќе го научи да ја свиткува почесто главата.

Покрај тоа што во моментов е највисокиот играч во лигата, Фол има најголем опсег на рацете, но исто така е петти највисок во историјата на НБА. Георге Муресан и Мануте Бол го предводат списокот со височина од 2,35 метри, а потоа следат Шон Бредли и Јао Минг (2,32).

Коронавирус