среда, 28. јули 2021. Вести денес: 169
home Кошарка

Најталентираниот македонски кошаркар се сели во НЦАА-лигата

Најталентираниот македонски кошаркар се сели во НЦАА-лигата

Андреј Јакимовски, најталентираниот млад македонски кошаркар, својата кариера ќе ја продолжи во САД каде ќе настапува во НЦАА-лигата.

Следен предизвик за крилото кое има 19 години ќе биде Универзитетот Вашингтон Стејт, еден од тимовите кои покажаа интерес за нашиот млад играч. Од Вашингтон истакнаа дека го следеле Јакимовски повеќе од една година и се задоволни што успеале да го донесат.

Јакимовски во изминатиот период настапуваше во Италија каде го носеше дресот на Торино. Потекнува од младинската школа на Феникс 2010 од Скопје.

Младиот кошаркар важи за голема иднина на мак-баскетот, а доверба доби и од селекторот на сениорите Александар Тодоров кој го вклучи на последниот список во евроквалификациите.

Коронавирус