петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Кошарка

МЗТ Скопје со пораз го заврши настапот во Сараево

МЗТ Скопје со пораз го заврши настапот во Сараево

Македонскиот кошаркарски првак скопски МЗТ Скопје загуби од Младост со 82-73 за крај на „балонот“ во Сараево во рамки на регионалната АБА-2 лига.

Двете екипи беа близу до самиот финиш. МЗТ имаше 69-65, па 75-72, ама две погодени слободни фрлања на Игбану и една тројка на Митчел донесоа „плус два“ за Младост на 25 секунди пред крајот (75-77). Во клучниот, последен напад, Олуџоби направи грешка и МЗТ го загуби мечот.

Олуџоби со 18 и Мекиќ со 14 поени беа најдобри стрелци кај МЗТ Скопје, додека кај Младост, Милосављевиќ имаше 17, а Аранитовиќ постигна 16 поени.

МЗТ по десет одиграни меча во АБА-2 има скор 6-4.

Коронавирус