понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Кошарка

МЗТ Скопје седми по гледаност во АБА лигата

МЗТ Скопје седми по гледаност во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром на последното 12.место ги заврши настапите во АБА лигата, но „сино-белите“ се наоѓаат на солидното 7.место по број на гледачи на домашен терен.

На 11 натпревари во „Јане Сандански“ присуствувале вкупно 21.700 гледачи, или 1972 во просек по натпревар.

Кога МЗТ гостувал привлекувал во просек 1.827 гледачи.

Најверни симпатизери има Партизан – во просек на домашен терен по околу 3.800 на натпревар, а на гости најмногу интерес привлекувала Црвена ѕвезда со 3.800 навивачи по натпревар.

Целата сезона натпреварите од регионалната кошаркарска АБА лига ги следеле околу 400.000 гледачи или во просек над 2.500 по натпревар.

Коронавирус