петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 47
home Кошарка

МЗТ Скопје подобар од лидерот Пелистер

МЗТ Скопје подобар од лидерот Пелистер

МЗТ Скопје Аеродром го победи Пелистер со 84-81 во дербито во заостанатиот меч во машката македонската кошаркарска Прва лига.

Металците кои играа без Дамјан Стојановски и Андреј Магдевски, беа подобри во првото полувреме, но биточлчани одиграа добра трета четвртина, па во финишот имаше голема неизвесност.

Бакоч со тројка на 6 секунди до крајот го даде клучниот кош, а откако гостите реализираа две слободни, точка стави Мекиќ со едно слободно фрлање на три секунди до крајот.

Кај Пелистер најпрецизни беа Малешевиќ и Кесар со по 23 поени. Кај МЗТ, најефикасни беа Крстевски и Тарнер со по 17 поени, додека Мекиќ даде 14, а Олуџоби 12 поени.

 

Коронавирус