понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 97
home Кошарка

МЗТ Скопје Аеродром казнет од КФСМ

МЗТ Скопје Аеродром казнет од КФСМ

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром за првиот меч од финалната плејоф-серија со Еуро Никел која ја доби со 83-81, одиграна во средата во „Јане Санднаски“, од комесарот за натпреварување на КФСМ е казнета со вкупни 42.000 денари.

Најголем дел од сумата или 30.000 денари се однесува, според официјалното образложение од КФСМ, за „загрозување на јавното здравје и здравјето на учесниците во натпреварот“, додека остатокот е поради наводна „слаба организација и слаба редарска служба“.

Како што е познато, во првото полувреме првиот финален натпревар во салата „Јане Сандански“ беше прекинат заради поголем број навивачи на трибините од дозволеното согласно здравствените протоколи.

Коронавирус