четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 172
home Кошарка

МЗТ Скопје Аеродром ја пречекува Игокеа

МЗТ Скопје Аеродром ја пречекува Игокеа

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево со почеток од 17 часот го игра дуелот од 15. коло во АБА лигата, а во Скопје гостува Игокеа, една од двете екипи против кои „металците“ имаат победа сезонава.

Во дуелот од 4. коло, МЗТ Скопје победи со 108:99.

На денешниот дуел, тренерот Жељко Лукајиќ ќе може да смета на Марко Симоновски, а и овој натпревар ќе го „прескокне“ Дарко Соколов.

МЗТ Скопје е последен во АБА лигата со две победи и 12 порази, додека Игокеа има 5 победи и 9 порази.

Покрај овој дуел денеска се играат и дуелите: Олимпија – Мега и ФМП – Морнар, додека во првиот дуел од оваа рунда синоќа Партизан го совлада Задар со 95:87.

Коронавирус