сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 37
Во живо

Изјава на Мицкоски во Делчево

home Кошарка

Монако го освои Еврокупот

Монако го освои Еврокупот

Францускиот кошаркарски тим Монако по голем борба славеше над Уникас Казан со 86-83во вториот натпревар во финалето и стана тимот кој го освои пехарот оваа година во Еврокупот.

На мечот во „Баскет-Хол“ во Казањ беше 83-81 за домашните, Монако имаше напад во кој изнуди прекршок и две слободни кои ги реализира О’Брајан, а откако Џамар Смит промаши тројка за Уникс, следеше нов прекршок врз играч на Монако, овој пат врз Маркос Најт, па и тој ги погоди двата „пенали“ за голем триумф.

Греј беше најдобар кај победникот со 25 поени, пред О’Брајан со 16, додека кај Уникс, Браун имаше „дабл-дабл“ од 16 поени и 10 скока.

Коронавирус