петок, 9. декември 2022. Вести денес: 196
home Кошарка

Мициќ прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Мициќ прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Кошаркарот на Анадолу Ефес, Василије Мициќ е прогласен за најкорисен играч (МВП) на „Фајнл фор“ турнирот во Евролигата.

Во финалето на елитното натпреварување, синоќа во Келн, турски Анадолу Ефес ја победи шпанска Барселона со 86:81 и за прв пат во својата историја стана европски шампион.

Српскиот играч постигна 25 поени (6 од 10 од поле), направи 5 асистенции, 3 скока и 3 украдени топки.

Мициќ имаше забележителен настап и во полуфиналето во петокот против ЦСКА Москва. Тој средбата ја заврши со 25 поени, 6 асистенции и 3 скока.

Qatar 2022