понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 108
home Кошарка

Марко Кизиќ го засилува Еурофарм Пелистер

Марко Кизиќ го засилува Еурофарм Пелистер

Битолски Еурофарм Пелистер го официјализира првото засилување за следната сезона.Битолчани се засилуваат од актуелниот шампион Вардар, и пак како и минатата сезона доведуваат млад македонски репрезентативец.

Дресот на пелистерци ќе го облече Марко Кизиќ. 20-годишниот голман се обрвза на верност од три сезони со Еурофарм Пелистер,

„Младиот голман на македонската репрезентација, Марко Кизиќ е нов ракометар на Еурофарм Пелистер за периодот од јуни 2021 до јуни 2024 година. 20-годишниот Кизиќ потпиша договор со битолскиот клуб и ќе ја зголеми конкуренцијата на голманската позиција.Овој млад голман доаѓа од Вардар, висок е 190 сантиметри, а тежок 89 килограми. Кизиќ веќе има искуство од настапи во Лигата на шампионите, а во новиот клуб ќе се приклучи по завршувањето на сезоната. Официјалната презентација на Марко Кизиќ ќе се одржи пред почетокот на сезоната 2021/22 во Битола“, се вели во соопштението на битолскиот клуб.

 

Коронавирус