четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Кошарка

Македонските кошаркари претквалификациите ги стартуваат со Швајцарија

Македонските кошаркари претквалификациите ги стартуваат со Швајцарија

Покрај одлуката вчера од Бордот на ФИБА претквалификациите за Светското првенство закажано за 2023 година да се одиграат во балон-систем, одреден е и распоредот по кој ќе се одиграат натпреварите.

Нашите момци од сениорскиот репрезентативен состав, во рамки на групата Ф ќе се пресметаат против Швајцарија и Словачка, од 12. до 18. август.

За сега не се одредени домаќините-организатори на балоните. Таа одлука ФИБА ќе ја донесе и објави во периодот од 7.-11. јуни 2021 година.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ:

12.08.2021 (четврток)
Македонија – Швајцарија

14.08.2021 (сабота)
Словачка – Македонија

16.08.2021 (понеделник)
Швајцарија – Македонија

18.08.2021 (среда)
Македонија – Словачка

Коронавирус