вторник, 23. април 2019. Вести денес: 87
home Кошарка

Македонскиот кошаркарски талент Теодор Симиќ потпиша за Барселона

Македонскиот кошаркарски талент Теодор Симиќ потпиша за Барселона

Младиот македонски кошаркар Теодор Симиќ својата кариера ќе ја продолжи во младинскиот погон на шпанскиот гигант Барселона.

Трансферот го објавија шпанските медиуми, како и специјализираниот сајт за кошарка „Спортандо“.

Симиќ кој е роден 2004 година е најавен како еден од најголемиот македонски таленти кој има потенцијал за НБА лигата.

Тој беше најдобар играч на македонската репрезентација до 14 година која викендот настапи на турнирот „Словенија Бол“ и го освои 6. место.

 

(МИА)