сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 56
home Кошарка

Македонија ќе има два претставника во АБА 2

Македонија ќе има два претставника во АБА 2

Македонија ќе има два сигурни претставника во АБА-2 лигата, откако официјално е потврдена листата на учесници во новата сезона во второрангираното балканско кошаркарско натпреварување.

Она што беше претходно познато, се официјализира. МЗТ Скопје и Пелистер ќе бидат дел од регионалното натпреварување во новата сезона.

Пелистер ќе биде четвртиот македонски клуб кој играл АБА2, по МЗТ Скопје, Работнички и АВ Охрид. Останати учесници во АБА2 лигата се Борац Бања Лука, Горица, Ловќен, Хелиос санс, Младост Максбет, Подгорица, Рогашка, Спарс, Сутејска и Војводина.

Во натпреварувањето ќе има уште два клуба кои ќе влезат со „вајлд-карти“. Тука може да конкурира екипата на Работнички, но сето тоа ќе зависи од тимот и од амбициите на центарци во новата сезона.