понеделник, 16. декември 2019. Вести денес: 29
home Кошарка

Македонија горда на ова младо момче: Андреј руши сé пред себе!!!

Македонија горда на ова младо момче: Андреј руши сé пред себе!!!

Андреј Јакимовски постигна 33 поени на мечот со Грузија, која што почна редовно да извезува играчи во НБА и Евролига.

Ги зачини со 8 скока и МВП индекс 42. На дуелот од второто коло, против Украина имаше 21 поен, 11 скока, со 2 асистенции и 3 украдени топки, без НИТУ ЕДНА ЗАГУБЕНА топка за скоро 36 минути на паркетот, со индекс 23.

На првиот дуел со Ирска, постигна 23 поени (20 во првото полувреме) плус 11 скока и 3 асистенции за индекс 31.

Целата сторија за овој Македонец на кој многу сме горди, прочитајте ја на basketball.mk.