вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 98
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Кошарка

Мајами го потврди продолжувањето на соработката со Вејд

Мајами го потврди продолжувањето на соработката со Вејд

Мајами Хит објави дека го продолжи договорот со трикратниот освојувач на НБА шампионскиот трофеј и легенда на клубот Двејн Вејд.

– Ние сме многу задоволни што Двејн одлучи да се врати. Верувам дека тој ќе даде голем придонес во играта на тимот, изјави претседателот на клубот, Пат Рајли.

26-годишниот Вејд играше за Мајами од 2003 до 2016 година. После тоа настапуваше за Чикаго Булс и Кливленд Кавалирс со неговиот пријател Леброн Џејмс, а потоа на крајот од минатата сезона се врати во матичниот клуб.

Времетраењето на новиот договор на Вејд со Мајами не е обелоденето.

Вејд е трикратен НБА шампион (2006, 2012, 2013), за МВП играч на НБА финалето беше прогласен во 2006, додека со САД стана олимписки шампион во 2004 година.

Претходно, Двејн Вејд изјави дека сезоната 2018/2019 ќе биде последна за него во лигата.

Коронавирус