недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Лука Дончиќ за прва победа на Далас во новата сезона

Лука Дончиќ за прва победа на Далас во новата сезона

Тимот на Далас славеше на гостувањето кај Торонто со 103-95, иако лошо го отвори натпреварот и по првите 12 минути имаше негатива од седум поени.

Дончиќ со 27 поени, 9 скока и 12 асистенции. Тим Хардавеј додаде 25 поени, а Кристапс Порзингис 18 и десет скока. Кај Торонто Оџеј Ануноби постигна 23 поени, Фред Ванвлит 20, а Скоти Барнс 17.

Прва победа запиша и тимот на Кливленд кој на свој паркет беше поуспешен против Атланта со резултат 101-95.

Рики Рубио беше најефикасен во тимот на Кливленд со 23 поени, шест скока и осум асистенции. Еван Мобли постигна 17 поени со 11 скока, а по 12 имаа Кевин Лав, Лаури Марканен и Колин Секстон.

Највозбудливо беше во Индијана, каде што домашната екипа по продолжението 102-91 го скрши отпорот на Мајами Хит.

 

Коронавирус