четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 147
home Кошарка

Лилард предложи НБА да организира нокаут турнир со 30 екипи

Лилард предложи НБА да организира нокаут турнир со 30 екипи

Кошаркарот на Портланд, Демијан Лилард, предложи своја опција за завршување на сезоната 2019/20, во која секој тим од лигата ќе има можност да се натпреварува за првенството.

Тој понуди да се организира турнир според Олимпискиот систем, во кој екипата ќе биде елиминирана од борбата за трофејот по првиот пораз. Според играчот, сите 30 тима во лигата треба да учествуваат на турнирот.

– Сега е вистинското време НБА лигата да биде супер креативна, изјави Лилард.

Играчот исто така призна дека не дава поддршка на идејата да го се стартот на следната сезона и дека повеќе би сакал да се скрати тековната сезона.

Коронавирус