четврток, 22. август 2019. Вести денес: 99
home Кошарка

Лидерот во Евролигата се врати на победите

Лидерот во Евролигата се врати на победите
Ё́ȇ́Ɋϓ - օͅьЁהӅ / ԏՑ͏Ձ "ЁՋϓ ÉḾʏЏՋϓ" (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Фенербахче се врати на победничкиот пат во Евролига по поразот од Баерн Минхен во минатиот круг. Лидерот на табелата ги декласираше гостите од Панатинаикос со 85:66 и запиша 19-ти успех сезонава во турнирот.

Николо Мели заврши со 14 поени и 7 скока за Фенербахче, а по 12 додадоа Ерик Грин, Луиџи Датоме и Марко Гудуриќ.

Шон Килпатрик беше најпрецизен за Панатинаикос со 19 поени, а ДеШон Томас остана со 13.

По две недели претстои турско дерби помеѓу „фенерите“ и Дарушафака, а ПАО го пречекува рускиот Химки.

ЦСКА Москва пак го победи бранителот на титулата Реал Мадрид (Шпанија) со 82:78 во дербито на колото.

Домаќините отстапуваа со 34:40 на полувремето, но направија пресврт по силна третата четвртина и ја задржаа предноста во последните 10 минути. Така двата тима се израмнија на второто место на табелата со по 17 победи и 5 порази.

За победниците Нандо Де Коло се истакна со 21 поени, Кори Хигинс додаде 15, а Даниел Хакет забележа 14. Ентони Рандолф беше најпрецизен за Реал Мадрид со 20 поени, а Густаво Ајон запиша 11 поени и 6 скока.

На табелата води Фенербахче со 19 победи и 3 порази, пред ЦСКА (Москва) со 17-5, Реал Мадрид има 17-5, Анадолу Ефес 14-8, Барселона 13-9, Олимпијакос 12-10 итн.

Резултати од 22 коло на Евролига:

ЦСКА Москва (Русија) – Реал Мадрид (Шпанија) – 82:78
Фенербахче (Турција) – Панатинаикос (Грција) – 85:66
Басконија (Шпанија) – Баерн Минхен (Германија) – 76:68
Армани Милано (Италија) – Дарушафака (Турција) – 90:78
Анадолу Ефес (Турција) – Гран Канарија (Шпанија) 93:74
Будучност (Црна Гора) – Химки (Русија) 90:98
Макаби Тел Авив (Израел) – Олимпијакос (Грција) 65:64
Барселона (Шпанија) – Жалгирис (Литванија) 78:72.