сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 105
home Кошарка

Левски ја освои БИБЛ лигата

Левски ја освои БИБЛ лигата

Екипата на Левски Лукоил, која е предводена од македонскиот тренер Александар Тодоров, е нов шампион во Балканската лига, откако вечерва го совлада тимот на Башкими од Призрен со 83:72.

За бугарскиот тим ова е прва титула во БИБЛ лигата.

Во „фајнал-фор“ турнирот, кој се одржа во Самоков, настапуваше и македонскиот тим Блокотехна. Во битката за третото место гевгелискиот тим загуби по продолжението од Рилски Спортист со 79:92.

МИА

Коронавирус