четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Лејкерс триумфално кај шампионот Голден Стејт

Лејкерс триумфално кај шампионот Голден Стејт

Убедлив триумф со 127:101 забележаа кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс ноќеска на гостувањето кај актуелниот НБА шампион Голден Стејт.

Мечот го одбележа и повредата на ѕвездата на Лејкерси, Леброн Џејмс кој го заврши натпреварот предвреме. Џејмс некаде на средината на третата четвртина се пожали на повреда на препоните и го напушти теренот.

Во победничкиот состав се истакнаа Кајл Кузма со 19 поени, Ивица Зубац си 18 поени и 11 скока, додека Леброн застана на 17 поени и 13 скока.

Кај домаќините најефикасни беа Андре Игодала со 23 и Кевин Дурант со 21 поен.

На другиот дуел одигран ноќта меѓу вторник и среда Јута беше поуспешна од Портланд со 117:96.

Пласман Западна конференција: Денвер 21-10 (победи-порази), Голден Стејт 23-12, Оклахома 21-12, ЛА лејкерс 20-14, ЛА клиперс 19-14,…

Пласман Источна конференција: Торонто 25-10, Милвоки 23-10, Индијана 22-12, Филаделфија 22-13, Бостон 20-13,…

Коронавирус