четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 66
home Кошарка

Лејкерс и официјално го претстави новиот тренер Фогел

Лејкерс и официјално го претстави новиот тренер Фогел
Jan. 4, 2012; Miami, FL, USA; Indiana Pacers head coach Frank Vogel reacts during the first half against the Miami Heat at American Airlines Arena. Mandatory Credit: Steve Mitchell-USA TODAY Sports

НБА тимот Лос Анџелес Лејкерс објави дека Френк Фогел  и официјално е поставен на функцијата главен тренер. На официјалната веб-страница на клубот се објаснува дека во согласност со тимската политика, условите на договорот не се обелоденети.

Вогел се обврза на тригодишна соработка со „езерџиите“. Тој претходно работеше со Индијана, која двапати ја однесе до полуфиналето во плејофот, како и Орландо  со кој постигна 29 и 25 победи во две сезони.

Асистент на Фогел во ЛА лејкерс ќе му биде Џејсон Кид. (МИА)

Коронавирус