четврток, 22. август 2019. Вести денес: 99
home Кошарка

Леброн се врати за триумф на Лејкерс во градското дерби со Клиперс

Леброн се врати за триумф на Лејкерс во градското дерби со Клиперс

По 17 пропуштени натпревари поради повреда на препоните, Леброн Џејмс се врати на теренот и беше еден од најзаслужните за триумфот на Лос Анџелес лејкерс во дуелот со градскиот ривал Клиперс.

„Езерџиите“ победија по продолжение, а Џејмс натпреварот го заврши со 24 поени, 14 скока и девет асистенции, што значи му фалеше само едно додавање за „трипл-дабл“.

За Лејкерси ова беше 27 победа наспроти 25 порази и сега имаат една победа помалку од Клиперси и се едно место (9. место)  зад нив во поредокот во Западната конференција.

Резултати на натпреварите во НБА-лигата играни ноќта четврток кон петок:

Детриот – Далас 93:89
Орландо – Индијана 107:100
Торонто – Милвоки 92:105
Дан Антонио – Бруклин 117:114
Голден Стејт – Филаделфија 104:113
ЛА клиперс – ЛА лејкерс 120:123.