петок, 30. јули 2021. Вести денес: 155
home Кошарка

Леброн сакал да се пресели во Никс во 2010 година, но средбата со нив била „катастрофа“

Леброн сакал да се пресели во Никс во 2010 година, но средбата со нив била „катастрофа“

Кога станува збор за одлуките на раководните луѓе на Њујорк Никс, треба да се напомене дека тие се крајно разочарувачки. Новинарот на „Рингер“, Бил Симонс, потсети на неколку интересни детали поврзани со интересот на тимот од Њујорк кон Леброн Џејмс во летото 2010 година.

Според него, Никс била прва опција на Леброн пред да се најде во Мајами, но она што го одвратило од потенцијалниот трансфер во „Големото јаболко“ било неговата „катастрофална“ прва средба со управата на Никс.

– Долан (сопственикот на Никс) си беше Долан. Тие не подготвија ништо. Едноставно не можеше да биде полошо. Тоа беше катастрофа. Мислам дека ако ја сметаме последната декада на организацијата, можеме да сумираме дека овие луѓе едноставно не се грижеа за Никс, рече Симонс во својот подкаст.

Нивната средба била толку разочарувачка што Леброн не сакал ниту да им даде на Долан и на компанија втора шанса да преговараат.

„Бличер рипорт“ потсетува дека Никс имале 34 милиони долари на располагање за маневрирање на пазарот на трансфери – доволно за двајца сериозни слободни агенти со максимален договор.

Наместо Леброн, Никс се задоволи со Амари Стадемаер, кој одигра точно една сезона со полна брзина пред да биде растргнат од повредите.

Коронавирус