сабота, 25. мај 2019. Вести денес: 86
home Кошарка

Леброн Џејмс: Мора ментално да се подготвиме

Леброн Џејмс: Мора ментално да се подготвиме

Најдобриот кошаркар на Кливленд, Леброн Џејмс, истакна дека неговиот тим мора ментално да се подготви за четвртиот натпревар против Голден стејт во финалната серија.

Голден стејт поведе со 3:0 во финалната серија, а покрај неверојатниот учинок на Џејмс за поразите на Кливленд во јавноста беа критикувани неговите соиграчи.

– Треба да размислуваме како да ги вклопиме талентите и да направиме ментален склоп со кој ќе можеме да се бориме за шампионскиот прстен. Ние сме професионалци и секој може да постигне кош, но не одлучува само тоа. Ова не е видео игра и мораме да бидеме ментално многу јаки, истакна Џејмс.

Според него најголем проблем оваа сезона Кливленд има на плејмејкерската позиција.