понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 51
home Кошарка

Л.А. Клиперс го совлада шампионот

Л.А. Клиперс го совлада шампионот

Шампионот Голден Стејт ја започна новата сезона во НБА со тежок пораз на домашен терен кај Лос Анџелес Клиперс со 122:141. Гостите го презедоа водството на почетокот на натпреварот и продолжија да доминираат до крајот за да го забележат својот втор успех во кампањата.

Лу Вилијамс заврши со 22 поени и 8 асистенции, а Каваи Леонард придонесе со 21 поен и 9 асистенции за успехот.

Стеф Кари беше најпрецизен кај шампионите со 23 поени,додека Д’Анџело Расел додаде 20 поени и 8 асистенции, но тоа не беше доволно.

Резултати од НБА:

Детроит – Атланта – 100: 117
Хјустон – Милвоки – 111: 117
Голден Стејт – ЛА Клиперс – 122: 141