вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 11
home Кошарка

Крис Пол запиша историја, тој е првиот кошаркар во НБА кој постигна ваков успех

Крис Пол запиша историја, тој е првиот кошаркар во НБА кој постигна ваков успех
PHOENIX, AZ - JUNE 9: Chris Paul #3 of the Phoenix Suns smiles during Round 2, Game 2 of the 2021 NBA Playoffs on June 9, 2021 at Phoenix Suns Arena in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2021 NBAE (Photo by Barry Gossage/NBAE via Getty Images)

Кошаркарот на Феникс санс, Крис Пол е единствениот кошаркар во историјата на НБА кој постигнал 20.000 поени и 10.000 асистенции во кариерата.

Ова достигнување му беше успеа на Пол ноќеска, за време на натпреварот со Лос Анџелес лејкерс. Погодокот во втората четвртина беше историски.

Триесет и шестгодишниот Пол е еден од единаесетте активни играчи што се вклучени во 75-те најдобри во НБА оваа недела.

Во 17 сезони поминати во најсилната кошаркарска лига на светот, Пол настапуваше за пет различни клубови.

Воедно, по средбата со Лејкерс, Крис Пол се искачи на 47. место по постигнати поени во кариерата и е петти по бројот на асистенции.