недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 120
home Кошарка

Кошаркарот се потсмевал со коронавирусот, триејќи ги микрофоните – три дена подоцна се заразил (ВИДЕО)

Кошаркарот се потсмевал со коронавирусот, триејќи ги микрофоните – три дена подоцна се заразил (ВИДЕО)

Руди Гобер, Ол-стар играч на Јута Џез, е позитивен на коронавирусот.

По ваквата информација која дошла непосредно пред натпреварот помеѓу Оклахома и Јута, НБА ја прекина сезоната.

Натпреварот пред кој било откриено дека Гобер е заразен исто така не беше одигран бидејќи се дознало дека двајца играчи кои се на листата на повредени играчи – Руди Гобер и Емануел Мудиај можеби имаат “SARS-CoV-2”, вирус одговорен за пандемијата на коронавирус. И двајцата биле одведени на тестирање кое покажало дека Гобер е позитивен на коронавирус.

Голема иронија на судбината е дека тој во понеделникот на конференцијата за медиуми ги исмевал мерките на претпазливост на својот тим поради епидемијата со тоа што ги триел новинарските микрофони и диктафоните кои стоеле на масата пред него и потоа истрчал од простријата.

Само три дена подоцна било потврдено дека Руди е заболен од коронавирус, со кој веројатно ги заразил и новинарите чија опрема ја допирал, потсмевајќи се со болеста која ширум светот уби над 4000 лица.

 

Извор: Точка

Коронавирус