петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 85
home Кошарка

Кошаркарите пристигнаа во Перм

Кошаркарите пристигнаа во Перм

По скоро седумчасовно патување, со попатно застанување во Череповец, нашиот сениорски кошаркарски национален тим пристигна во градот под Урал каде ги дочека ладно време и температура од -17 степени целзиусови.

Откако на аеродромот во Череповец минаа час и половина за дополнување на гориво, но и за средување на оној административен дел од патувањето (проверка на влезните визи за Русија) „црвено-жолтите“ имаа уште едно полетување, но сега кон крајната дестинација – Перм.

По час и половина летање, и кратко задржувае на аеродромот во градот под Урал, и автобускиот превоз, нашата експедиција се смести во хотелот „New Star“.

Таму ќе биде се до 23 февруари, до завршувањето на т.н. „балон“ на ФИБА кој е во рамки на квалификациите за пласман на ЕП.

Македонија стартува со натпревари на 18 февруари против Италија, а потоа следи мечот со Русија на 19 февруари, повторно со Италија на 21 февруари и Естонија 22 февруари.

ЕУРО 2020

Македонија