понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Кошаркарите од НБА ќе изгубат една петина од платите доколку сезоната не продолжи

Кошаркарите од НБА ќе изгубат една петина од платите доколку сезоната не продолжи

Според инсајдерот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, играчите од НБА лигата ќе изгубат 21-24 проценти од своите плати доколку сезоната 2019/20 не продолжи.

На 11 март, НБА лигата ја објави суспензијата на сезоната најмалку 30 дена поради откривање на коронавирус кај центарот на Јута, Руди Гобер. Подоцна, тестовите на соиграчот на Гобер Донован Мичел и центарот на Детроит, Кристијан Вуд дадоа позитивен резултат.

Сопствениците и менаџерите на клубовите очекуваат сезоната да продолжи не порано од средината на јуни.

НБА колективниот договор и дозволува на лигата да ја намали платата на играчите за секој натпревар пропуштен заради епидемија.

Коронавирус