петок, 4. декември 2020. Вести денес: 100
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ денес со блокада во Скопје и со протест во 20 градови, оставка на Заев веднаш!

home Кошарка

Кошаркарите на Партизан не добија дозвола да влезат на Косово

Кошаркарите на Партизан не добија дозвола да влезат на Косово

На експедицијата на КК Партизан денеска не и беше дозволен влез на територијата на Косово. Српскиот клуб се упати кон Косово да даде поддршка на своите сонародници кои протестираат против мерките на Приштина, но и да одигра пријателски натпревар со Трепча, братски клуб на „црно-белите“ од 2014 година.

Партизан беше сопрен на граничниот премин „Јариње“.

Песимизам дека ќе успеат да влезат на Косово изрази претседателот на КК Партизан Остоја Мијаиловиќ.

– Европа не знае што се случува на Космет. Преминот ни е забранет. Сакавме мирно да протестираме со својот народ и да одиграме пријателски натпревар, изјави првиот човек на Партизан.

Тој кажа дека проблемот настанал, бидејќи експедицијата не била најавена.

– Ни кажаа да одиме преку брдото, но не сакаме да ризикуваме апсење. Видете што се случува во 21 век, додаде Мијаиловиќ.

Коронавирус