вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 145
home Кошарка

Кошаркарите ги бојкотираа трите натпревари од НБА што требаше да се одиграат ноќеска

Кошаркарите ги бојкотираа трите натпревари од НБА што требаше да се одиграат ноќеска

Не се одиграа трите натпревари закажани за ноќеска во рамките на првото коло од плејофот во НБА лигата. Причината е бојкот на кошаркарите поради инцидентот со пукањето на полицијата во Висконсин во лице со темна боја на кожата.

Најпрво тимот на Милвоки го бојкотираше мечот со Орландо (3-1 во серијата), а потоа тоа го направија и играчите на Хјустон и Оклахома (2-2), како и на Лејкерс со Портланд (3-1).

Тие решија да не излезат на подот во знак на протест против расизмот.

Сезоната 2019/20 во НБА лигата продолжи во Орландо откако беше суспендирана во март поради пандемијата.

Коронавирус