петок, 24. септември 2021. Вести денес: 127
home Кошарка

Кошаркарите денес ќе тестираат со Црна Гора

Кошаркарите денес ќе тестираат со Црна Гора

Македонската кошаркарска репрезентација денеска ќе го игра првиот од двата предвидени контролни натпревари против селекцијата на Црна Гора, средби што селекторот Бајиќ ќе ги искористи за да ги види на дело кошакарите со кои работеше во изминатиот период, како загревање за претквалификациите за СП.

За овој натпревар, селекторот Бајиќ се реши да им даде шанса на вкупно 15 кошаркари. Своите минути во националниот дрес на овaа проверка ќе ја чекаат: Андреј Магдевски, Кристијан Николов, Бојан Крстевски, Адем Мекиќ, Бојан Трајковски, Бобан Стајиќ, Горјан Марковски, Дамјан Робев, Виктор Ефремовски, Марко Миловановиќ, Андреј Андоноски, Теодор Симиќ, Лејсон Зекири, Валмир Какруки и Џејкоб Вајли

За два дена, на 4. август, од 19.часот, двете селекции ќе одиграат уште еден контролен натпревар, исто така во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Коронавирус