понеделник, 25. март 2019. Вести денес: 95
home Кошарка

Кливленд ќе игра за титулата на Истокот четврта година по ред

Кливленд ќе игра за титулата на Истокот четврта година по ред

Екипата на Кливленд Кавалирс ќе игра за титулата на Источната конференција четврта година по ред, откако ја освои полуфиналната плејоф серија против Торонто со 4:0. Во четвртиот натпревар, Кавалирс го поразија својот противник со 128:93.

Леброн Џејмс постигна 29 поени и 11 асистенции, а Кевин Лав додаде 23 поени за успехот на Кливленд.

За Торонто, Јонас Валанчиунас постигна 18 поени.

Во борбата за трофејот, Кливленд ќе излезе против победникот од другото полуфинале на исток помеѓу Филаделфија и Бостон. Филаделфија остана во серијата откако победи на четвртиот натпревар со 103:92 и го намали заостанувањето до 1:3.

Дарио Шариќ постигна рекордни 25 поени во плејофот и Ти Џеј МекКонел додаде 19 поени за успехот на Филаделфија.

Џејсон Тејтум постигна 20 поени за Бостон.